(SP)CHINA-BEIJING-2022 OLYMPIC AND PARALYMPIC TEST PROGRAM-SPEED SKATING (CN)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zmienił niedawno olimpijskie motto „Szybciej, wyżej, silniej”, dodając do niego słowo „razem”. Zmiana ta była nie tylko odpowiedzią na globalny kryzys pandemiczny, ale również na inne wyzwania, przed którymi stoi obecnie ludzkość.
Niestety, niektóre organizacje i instytucje, takie jak Kongres Stanów Zjednoczonych, Parlament kanadyjski, Parlament Europejski, Human Rights Watch (HRW) czy Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), posługując się manipulacjami w kwestii praw człowieka, wezwały niedawno do bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Takie wykorzystanie sportu jako narzędzia politycznego, stoi w sprzeczności z wartościami i duchem olimpijskim.
Od momentu wybuchu pandemii, Chiny zdobyły uznanie w oczach społeczności międzynarodowej za nieustanne wysiłki wkładane w zjednoczoną walkę z epidemią i współpracę w kwestii szczepionek. Po wybuchu pandemicznego kryzysu, Chiny wyciągnęły do Polski pomocną dłoń, dostarczając testy, maseczki i inne materiały ochronne pomocne w walce z wirusem i ochronie zdrowia Polaków.
Wysiłki pewnych jednostek z poszczególnych krajów zmierzające do „bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich” mogą jedynie zdyskredytować ich samych w oczach międzynarodowej opinii publicznej.
Już od ponad roku świat zmaga się z pandemią COVID-19. W tym czasie, Chiny dołożyły wszelkich możliwych starań by zapobiec jej rozwojowi, kontynuując jednocześnie przygotowania do organizacji niezakłóconych niczym Igrzysk.
Mimo szeregu niesprzyjających okoliczności, takich jak spowolnienie gospodarcze czy utrudnienia w łańcuchu dostaw, Chiny niezłomnie pokonują trudności i budują nowe obiekty sportowe, wcielając w życie olimpijskie hasło: „Szybciej, wyżej, silniej – razem!”. Taki gospodarz igrzysk to błogosławieństwo nie tylko dla międzynarodowej społeczności olimpijskiej, ale i dla całej ludzkości.
Bojkot igrzysk nie tylko pozbawiłby organizatorów i sportowców możliwości wzięcia udziału we wspaniałym sportowym wydarzeniu, ale wpłynąłby negatywnie na stan ducha i otwartość umysłów ludzi z całego globu. Nie jest kwestią przypadku, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski właśnie teraz zdecydował się na zmianę motta i podkreślenie roli jedności i wspólnoty. Już czas, by ludzkość zjednoczyła się i wspólnie przezwyciężyła trudności.