Rosja i Chiny omawiają zawarcie 58 różnych porozumień gospodarczych o wartości rzędu 50 miliardów dolarów, oznajmił prezydent Rosji, Władimir Putin po rozmowach w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem.
Było to czwarte spotkanie z Xi Jinpingiem, odkąd ten do władzy doszedł przed trzema laty i czwarta wizyta Putina w Pekinie od 2012 r. Tym razem towarzyszyło mu kilku ministrów i bardzo liczna grupa działaczy gospodarczych oraz przedsiębiorców. Putin mówił, że poglądy obu krajów na sytuację międzynarodową niemal pokrywają się, a stosunki dwustronne opierają się przede wszystkim na wspólnych interesach gospodarczych. Wskazywał na rolę zawartego partnerstwa strategicznego. Zapewniał, że obywatele obu państw żywią silne pragnienie, by wzmacniać i rozwijać stosunki rosyjsko-chińskie. „Jestem pewien, że nasze kraje mogą osiągnąć jeszcze większe sukcesy w takich dziedzinach, jak handel, inwestycje, rolnictwo, energetyka i oczywiście technologie zaawansowane, które są dla nas priorytetem”, stwierdził prezydent Rosji.
Xi przypomniał, że w tym roku przypada 15 rocznica układu o przyjaźni między Chinami i Rosją i wyrażał nadzieję, że kraje „pozostaną przyjaciółmi na zawsze”. A potem stwierdził: „prezydent Putin i ja zgadzamy się, że w obliczu stosunków międzynarodowych, które są coraz bardziej złożone i zmienne, musimy jeszcze bardziej podtrzymywać ducha chińsko-rosyjskiego partnerstwa strategicznego i współpracy”. Podano, iż Rosneft, główny rosyjski producent ropy naftowej, zgodził się, iż China National Chemical Corporation (ChemChina) przejmie 40 proc. udziałów w zakładach petrochemicznych VNHK na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Pozwoli to Rosneftowi sfinansować przedsięwzięcie i uzyskać dostęp do rynków Azji i Pacyfiku. Strony podpisały także porozumienie, w myśl którego ChemChina kupi 2,4 mln ton ropy naftowej od Rosneftu między sierpniem br. i lipcem 2017 r.
Rosneft i Beijing Enterprises Group Co uzgodniły kluczowe warunki umowy o sprzedaniu Beijing Gas Group 20 proc. udziałów spółki zależnej Verkhnechonskneftegaz. W maju, trzeci miesiąc z rzędu, Chiny były największym nabywcą rosyjskiej ropy naftowej. Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską.
Rosja i Chiny uzgodniły, iż będą działać na rzecz wzmocnienia globalnej stabilności strategicznej. Wezwały społeczność międzynarodową do przestrzegania norm prawa międzynarodowego oraz utrzymywania siły wojskowej na najniższym poziomie niezbędnym dla zachowania bezpieczeństwa narodowego i do powstrzymania się od działań zmierzających do rozszerzania istniejących sojuszy wojskowo-politycznych. Ewidentnie słowa te odnoszą się do poszerzenia NATO o Czarnogórę.