Kierunek, w którym zmierza chińskie wojsko, wskazuje partia, a droga prowadząca do zbudowania silnej armii mieni się wieloma barwami.
1 sierpnia tego roku, Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza obchodziła swoje 95-lecie powstania. W ciągu tych 95 lat chińska armia zawsze trzymała partyjny sztandar wysoko, pomagając chińskiemu narodowi wznieść się na wyżyny i osiągnąć dobrobyt, tym samym na zawsze zapisując swój wkład na kartach historii. W szczególności od czasu XVII Zjazdu Komunistycznej Partii, pod przewodnictwem idei Xi Jinpinga o wzmocnieniu i rozkwicie wojska, chińska armia wkroczyła na nową ścieżkę wiodącą ku umocnieniu i odnowieniu, dojrzewając w walce, wdrażając wiele innowacji, rozwijając się poprzez reformy, zmierzając nieustraszenie naprzód do celu, jakim jest zbudowanie światowej klasy wszechstronnej armii. Chiny od zawsze sprzeciwiały się zimnowojennej mentalności i grze o sumie zerowej, jednocześnie żywo opowiadając się za ustanowieniem nowej wizji wspólnego, wszechstronnego, opartego na współpracy i trwałego bezpieczeństwa. Nowoczesna chińska armia jest zarówno silnym filarem dla obrony suwerenności i ochrony godności narodowej, jak i filarem dla utrzymania pokojowego rozwoju w regionie i na świecie, służąc budowaniu stabilnej siły dla społeczności, którą łączy wspólna przyszłość.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza niezłomnie wdraża defensywną politykę obrony narodowej.
Od ponad 5000 lat, Chińczycy darzą ogromnym szacunkiem tradycję kulturową zawartą w konfucjańskiej idei mówiącej „pokój to najwyższa wartość”. We wcale nie tak odległej przeszłości zarówno Chińczycy, jak i Polacy doświadczyli spustoszeń wojennych powodowanych inwazją wielkich mocarstw, z własnego doświadczenia doskonale rozumiejąc okrutność wojny i tak samo darząc głębokim umiłowaniem pokój. Od momentu ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej ponad 70 lat temu, chińska armia nieustannie realizuje politykę obronną, nigdy nie prowokując żadnego konfliktu, nigdy nie zajmując nawet centymetra terytorium innego państwa, dziesięciokrotnie doświadczając rozbrojeń zakrojonych na szeroką skalę, zmniejszając tym samym liczbę żołnierzy z 6,27 miliona do 2 milionów i przystępując do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej czy podpisując dziesiątki wielostronnych traktatów o kontroli zbrojeń i broni jądrowej. Konstruowanie i rozwój chińskiej obronności narodowej zawsze skoncentrowane były na zaspokajaniu własnych uzasadnionych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 30 lat roczne wydatki na obronę stanowiły mniej niż 2% PKB, czyli mniej niż średnia światowa wynosząca 2,6%. Fakty mówią same za siebie, chiński rozwój z ubóstwa w drugą co do wielkości gospodarkę świata nie polegał na militarnej ekspansji czy kolonialnych grabieżach. Nie ważne jak potężny jest kraj, jeśli cechuje go zamiłowanie do wojny i agresji, skazany jest na zagładę. Trzymanie się z dala od hegemonii, ekspansji i rozszerzania swojej strefy wpływów, to główne cechy charakteryzujące nową erę chińskiej obrony narodowej. W przyszłości chińskie wojsko nadal będzie postępować zgodnie z koncepcją pokojowego rozwoju i nie da się zwieść pogoni za hegemonią czy konwencjonalnym założenia jakoby „silny kraj musi być hegemonem”.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza aktywnie wypełnia swoje zobowiązania międzynarodowe oraz obowiązki wynikające z bycia mocarstwem.
Chińska armia aktywnie utrzymuje światowy pokój i stabilność, tym samym dążąc do budowania stabilnej społeczności dzielącej wspólną przyszłość, od początku hołdując koncepcji obopólnych korzyści, zdecydowanie wypełniając międzynarodowe obowiązki i zobowiązania oraz robiąc wszystko, co możliwe, aby zapewnić społeczności międzynarodowej więcej dóbr związanych z bezpieczeństwem publicznym. Natomiast jeśli chodzi o kwestię międzynarodowych misji pokojowych, to Chiny obecnie są drugim co do wielkości ofiarodawcą w ONZ i największym krajem dostarczającym wojska pośród stałych członków. Armia chińska wzięła udział w 25 operacjach pokojowych ONZ, wysyłając blisko 50000 żołnierzy, a 16 żołnierzy zginęło na linii frontu misji pokojowych. Obecnie siły pokojowe armii chińskiej i polskiej wspólnie realizują misje pokojowe na obszarze Libanu poprzez szeroko zakrojoną wymianę oraz współpracę skutecznie promują pokój i stabilność w tym regionie. Jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa międzynarodowych szlaków morskich, od grudnia 2008 r. armia chińska regularnie wysyła 3 do 4 statków do Zatoki Adeńskiej i do wybrzeży Somalii w celu przeprowadzenia misji eskortowych. Do marca bieżącego roku chińska armia wysłała 40 konwojów statków oraz ponad 30000 oficerów i żołnierzy, w celu zapewnienia ochrony 1477 partii blisko 7045 statków, z czego ponad połowę stanowiły statki zagraniczne lub statki Światowego Programu Żywnościowego. Jeśli chodzi o międzynarodową pomoc w obliczu katastrof i pomoc humanitarną, chińskie wojsko aktywnie wysyła profesjonalne siły ratownicze do pomocy i ograniczania występowania klęsk żywiołowych w poszkodowanych krajach, dostarczając zaopatrzenie i pomoc medyczną, taką jak na przykład statek-szpital „Arka Pokoju” chińskiej marynarki wojennej, który odwiedził 43 kraje i regiony, zapewniając ponad 230 000 usług diagnostycznych i leczenia dla pacjentów w różnych krajach. W zakresie współpracy międzynarodowej w zwalczaniu epidemii, od marca tego roku armia chińska dostarczyła 50 armiom krajów takich jak Mozambik, Serbia i Kuba maski, respiratory i inne produkty potrzebne do walki z epidemią, przekazała dziesiątki partii szczepionek przeciwko COVID-19 do 23 armii krajów takich jak Filipiny i Tunezja, a także wysyłając zespoły ekspertów medycznych do Kambodży, Pakistanu i czterech innych krajów, tym samym umacniając jedność społeczności międzynarodowej w walce z epidemią. Wychodząc naprzeciw przyszłości, armia chińska będzie, jak zawsze, prowadzić międzynarodową wymianę wojskową i współpracę, aktywnie wypełniać swoje obowiązki i zobowiązania współmierne do międzynarodowego statusu Chin oraz przyczyniać się do budowy wspólnej przyszłości dla ludzkości.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zdecydowanie broni suwerenności narodowej i integralności terytorialnej Chin.
Z powierzchnią lądową 9,6 miliona kilometrów kwadratowych i całkowitą linią granic lądowych opiewającą na około 22 000 kilometrów, Chiny są krajem o największej liczbie sąsiadów i najdłuższej granicy lądowej na świecie. Jest to również jeden z krajów o najbardziej złożonym środowisku bezpieczeństwa morskiego. Ochrona suwerenności terytorialnej oraz praw i interesów morskich jest zadaniem niezwykle trudnym. Chiny są także jedynym tak dużym krajem na świecie, który nie osiągnął jeszcze pełnego zjednoczenia. W ostatnim czasie niektóre kraje zaniepokojone rozwojem i umacnianiem się Chin zintensyfikowały realizację swojej strategii „wykorzystywania Tajwanu do stłumienia Chin”, raz za razem powodując tylko kłopoty w tej kwestii. Siły separatystów niepodległościowych Tajwanu wykorzystując okazje, gotowe są do działania, a sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej z każdym dniem staje się coraz bardziej dotkliwa i złożona. Chińska armia mierzy się z niezwykle ciężkim zadaniem odstraszania sił eksterytorialnych przed zmową z siłami niepodległości Tajwanu i ochrony jedności suwerenności narodowej. Zawsze podkreślaliśmy, że sprawa Tajwanu jest sprawą wewnętrzną Chin i żadne siły zewnętrzne nie powinny w nią ingerować. Misją chińskiej armii jest stanowcze strzeżenie narodowej suwerenności, godności i podstawowych interesów. Wszechstronna siła narodowa i militarna dzisiejszych Chin przeszła przez szereg niesamowitych i dynamicznych zmian. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza dysponuje niezwykle silną wolą, pełnym zaufaniem i wystarczającą zdolnością do udaremnienia jakichkolwiek w swej formie separatystycznych prób dążenia do niepodległości Tajwanu.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przywiązuje ogromną wagę do rozwoju praktycznej współpracy pomiędzy chińskimi a polskimi siłami zbrojnymi.
Chociaż Chiny i Polskę dzieli znaczna odległość, możemy poszczycić się długą historią przyjaźni i współpracy pomiędzy naszymi narodami. Zarówno Chiny, jak i Polska utrzymują narodowego ducha niepodległości i autonomiczności, angażując się także w realizację celu, jakim jest stworzenie lepszego życia dla ludzkości. To nie tylko fundament dla stałego i długoterminowego rozwoju relacji chińsko-polskich, ale także ogromne źródło energii dla współpracy dwustronnej. W 2016 roku, kiedy prezydent Xi odwiedził Polskę, nawiązano wszechstronne partnerstwo strategiczne pomiędzy Chinami a Polską. W ostatnich latach Polska aktywnie uczestniczyła w inicjatywie „Jeden pas i jedna droga” oraz mechanizmie współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, a rozwój stosunków dwustronnych nabrał szybkiego tempa. W 2022 r. prezydent Andrzej Duda udał się do Chin w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, po raz kolejny udowodniając, że przyjaźń pomiędzy Chinami a Polską może przetrzymać nawet zawirowania na arenie międzynarodowej, co było równoznaczne z tym, iż relacje chińsko-polskie wejdą w nowy etap stabilnego rozwoju. W ciągu ostatnich dwóch lat z powodu pandemii COVID-19 projekty współpracy instytucjonalnej między chińskimi i polskimi siłami zbrojnymi zostały wstrzymane lub przełożone. Jednakże wraz z poprawą sytuacji epidemicznej jesteśmy gotowi współpracować z polską armią w celu realizacji strategicznego planu obu głów państw oraz jak najszybciej wznowić wymianę na wysokim szczeblu pomiędzy obiema armiami. Nadal mamy nadzieję budować i wzmacniać wzajemne zaufanie aktywnie poszerzając obszary do współpracy, stale pogłębiając praktyczną współpracę i wspólnie tworząc nowe okazje dla rozwoju stosunków wojskowo-wojskowych. Głęboko wierzymy, że wszechstronny rozwój przyjaznych stosunków pomiędzy chińską i polską armią w nowej epoce leży nie tylko w interesie bezpieczeństwa obu krajów, ale także sprzyja promowaniu pokoju i stabilności zarówno na świecie, jak i w regionie.
Podczas II wojny światowej ludność Chin i Polski połączyła siły, w celu utrzymania światowego pokoju i sprawiedliwości. Generał Urbanowicz w „Latających Tygrysach” i dr Stanisław Flato to znakomici przedstawiciele narodu polskiego, którzy ryzykowali swoje życie, wspomagając Chiny w walce z Japonią. W tym samym czasie, w bardzo trudnych warunkach, Chińczycy schronili ponad 30 000 Żydów z Polski i innych krajów w Szanghaju. Społeczeństwo obu krajów rozwinęło w sobie głębokie poczucie obowiązku dzielenia się ze sobą i niesienia pomocy zarówno w dobrych chwilach, jak i w chwilach nieszczęścia. Stojąc u progu historycznych zmian, armia chińska chce kontynuować współpracę z armiami wszystkich państw, w tym z Polską, aby wspólnie stawiać czoła zagrożeniom i wyzwaniom, wspólnie wypełniać zobowiązania międzynarodowe, ochraniać mechanizmy wielostronne oraz razem zwiększać wkład w promowanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Autor jest starszym pułkownikiem oraz Attaché Obrony Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce