Rzeź w Libii
„Ta ohydna, krwawa rzeź jest jeszcze jedną okrutną i tragiczną konsekwencją absurdu tej wojny” – mówił wyraźnie poruszony Ghassan Salamé, specjalny wysłannik ONZ do objętej wojną domową Libii. Co najmniej 44 osoby zginęły, a ok. 130 zostało ciężko rannych, gdy samoloty zbombardowały ośrodek więzienny dla migrantów pod Trypolisem. Wszystko wskazuje, że było to lotnictwo marszałka Chalify Haftara, którego armia od początku kwietnia próbuje zdobyć Trypolis i obalić uznany międzynarodowo rząd libijski (GNA). Więzienie w Tadżurze pod stolicą Libii przetrzymywało ok. 600 migrantów, głównie z Erytrei i Sudanu, w pięciu hangarach. Piloci celowali nocą w dwa pośrodku.
Zwolniona. Będzie wydalona
Sycylijski sąd zwolnił z aresztu domowego Carolę Rackete. Została ona zatrzymana gdy pod koniec ubiegłego tygodnia wpłynęła na statku „Sea Watch 3” do portu Lampedusie z 40 migrantami na pokładzie wbrew zakazowi wydanemu przez władze. Sędzia w Agrigento nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych. Wicepremier Włoch i szef tamtejszego resortu spraw wewnętrznych Matteo Salvini nazwał ją „kryminalistką” i stwierdził, wpłynięcie statku, którego Rackete jest kapitanem, zawinąwszy do portu w Lampedusie, to „prowokacja” i „wrogie działania”. Kierowane przez Salviniego ministerstwo, według doniesień włoskich mediów, uznało kobietę za jednostkę „zagrażającą bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu” i przygotowuje specjalny dokument nakazujący jej opuszczenie kraju.
Morze Czarne – teraz Francuzi
Okręt zwiadowczy „Dupuy de Lôme” Marynarki Wojennej Francji wpłynął na Morze Czarne, poinformował serwis „Bosphorus Observer”, który śledzi przepływ statków przez Bosfor. „Dupuy de Lôme” jest przeznaczony do prowadzenia wywiadu radioelektronicznego. Wyposażenie okrętu obejmuje dwa radary nawigacyjne, stacje systemów łączności satelitarnej, stację ostrzegania o promieniowaniu radiolokacyjnym i identyfikacji oraz systemy rozpoznania radiowego i radiotechnicznego. ostatni raz wchodził na czarnomorski akwen w 2015 r.
Armia dla pokoju
„Wzmacniamy swoją obronność wyłącznie w celu zapewnienia pokoju na naszej ziemi” – stwierdził prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości – 75. rocznicy wyzwolenia Białorusi spod okupacji hitlerowskiej. W paradzie wzięło udział pięć tysięcy wojskowych, 280 jednostek sprzętu i 50 samolotów. Uczestniczyli w niej również rosyjscy żołnierze oraz maszyny bojowe.
Co spowodowało tragedię batyskafu?
Według rosyjskiego ministerstwa obrony, przyczyną pożaru na głębinowej łodzi podwodnej, w wyniku czego 1 lipca zginęło 14 marynarzy-nurków, była awaria w komorze akumulatorów.
Koniec Aleksisa Ciprasa
W niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji. Wszystkie sondaże wskazują na zwycięstwo prawicowej Nowej Demokracji i jej lidera Kyriakosa Mitsotakisa. SYRIZA odejdzie.
Na Ukrainie wieszają
W Charkowie nacjonaliści z partii Korpus Narodowy zorganizowali akcję wieszania podobizn deputowanych którzy głosowali za przywróceniem jednej z głównych ulic nazwy marszałka Gieorgija Żukowa.
Hymn na siedząco lub tyłem
Podczas pierwszej sesji PE europarlamentarzyści PiS Witold Waszczykowski i Anna Zalewska nie wstali z siedzeń podczas wykonywania hymnu Unii Europejskiej. Posłowie partii Brexit wstali – ale stali tyłem.