Turcja bez F-35
Niepewność w sprawie finalizacji zakupu przez Turcję myśliwców V generacji F-35 produkowanych przez amerykański koncern Lockheed-Martin pogłębia się. Chodzi o to, że Turcja zdecydowała się na zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400. USA oficjalnie nie wypowiedziały się jeszcze w tej sprawie, ale kolejny sygnał w tej sprawie przyszedł za pośrednictwem agencji Reuters, która powołała się na wypowiedź przedstawicielki Pentagonu: „S-400 to komputer, F-35 to też komputer. Nie podłącza się swojego komputera do komputera wroga, a właśnie to w gruncie rzeczy się odbywa” – oświadczyła Katie Wheelbarger, zastępczyni asystenta ministra obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Powstaje tylko pytanie, że jeśli Waszyngton zablokuje transakcje, gdzie Turcja kupi nowe myśliwce. Samoloty tej kategorii co F-35 produkują tylko trzy kraje: oprócz Stanów Zjednoczonych są to Rosja i Chiny.
Dokąd teraz pojedzie Kim?
Przywódca KRLD Kim Dzong Un może odwiedzić Rosję po nieudanym szczycie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, poinformowały we wtorek południowokoreańskie media, powołując się na wypowiedź byłego szefa centrum CIA ds. Korei Andrew Kima.
Kim uważa, że przywódca KRLD będzie chciał pokazać światu dobre stosunki z Rosją na tle bezskutecznie zakończonego szczytu ze Stanami Zjednoczonymi. Wyraził tę ideę na zamkniętym wykładzie w Seulu.
Niechętnie odraczany brexit
„Konieczne jest przełożenie terminu brexitu, by parlament mógł zaakceptować umowę dotyczącą wyjścia” – oświadczyła przed rozpoczęciem szczytu UE brytyjska premier Theresa May. Tymczasem jednak wśród krajów UE brak jednomyślności w sprawie terminu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z bloku. Większość skłania się do zaakceptowania daty 22 maja, a nie 30 czerwca, jak by chciała premier May.
Ukraina okłada sankcjami
Kogo? Oczywiście – Rosję. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o dodatkowych sankcjach personalnych przeciwko Rosji. Odpowiedni dekret został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa Sankcje objęły rosyjskie firmy, biznesmenów, polityków, deputowanych i funkcjonariuszy organów ścigania, którzy według Kijowa rzekomo uczestniczyli w incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, uczestniczyli w budowie Mostu Krymskiego, a także w zorganizowaniu wyborów w proklamowanych w trybie jednostronnym republikach Donbasu. Pomogą Poroszence w reelekcji? Okaże się niedługo.
Rosjanie nie ufają feministkom
Ruch feministyczny popiera zaledwie 31 proc. obywateli Rosji. Z kolei 42 proc. Rosjan sądzi, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn możliwe jest tylko w pewnych dziedzinach życia.
USA też robią się konserwatywne
Waszyngton zmierza do podważenia umów międzynarodowych w sprawie równości kobiet i mężczyzn. Dotyczy to przede wszystkim tzw. „Deklaracji Pekińskiej” z 1995 roku.
Zatrzymanie opozycjonistów
Boliwariańska Krajowa Służba Wywiadu Wenezueli (SEBIN) zatrzymała dwóch bliskich współpracowników lidera opozycji Juana Guaido – Roberto Marreo i Sergio Vergara.
Loty stwarzają napięcie
„Loty amerykańskich bombowców w pobliżu rosyjskich granic stwarzają dodatkowe napięcie” – oświadczył rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.