28 września 2024
trybunna-logo

Zaczęli walkę o medale

Dominujący dotąd w PlusLidze siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w pierwszym finałowym meczu przegrali nieoczekiwanie ze Skrą Bełchatów 0:3. Za najlepszego zawodnika uznano Mariusza Wlazłego. Drugie spotkanie odbędzie się w sobotę w Kędzierzynie.

Tegoroczna rywalizacja o prymat w PlusLidze jest nie tylko starciem dwóch najlepszych zespołów po rundzie zasadniczej oraz zwycięzców pasjonujących potyczek półfinałowych, lecz również powtórką walki o mistrzowski tytuł z poprzedniego sezonu. Przed rokiem pewnie triumfowała drużyna ZAKSY, lecz bełchatowianie jeszcze przed pierwszym meczem ostrzegali rywali, że tym razem w rywalizacji do dwóch zwycięstw postawią im poprzeczkę znacznie wyżej. I tak też faktycznie zrobili. Rozegrane w środę spotkanie stało na fantastycznym poziomie i śmiało można powiedzieć, że byłoby godne nawet finału Ligi Mistrzów.
Już w otwierającym secie prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie, ale żadnej z ekip nie udało się uzyskać większej niż dwupunktowej przewagi. Kibice z zapartym tchem podziwiali kapitalne ataki w wykonaniu kapitana bełchatowian Mariusza Wlazłego oraz Milada Ebadipoura i atakującego ZAKSY Maurice Torresa. Kluczowy okazał się jednak blok na Rafale Buszku rezerwowego gospodarzy i byłego gracza ekipy z Kędzierzyna Patryka Czarnowskiego, po którym Skra objęła prowadzenie 24:22. Goście obronili pierwszą piłkę setową, ale w kolejnej świetnym atakiem ze środka Srecko Lisinac zakończył pierwszą partię. Drugi set był jeszcze bardziej wyrównany i zacięty. Gospodarze prowadzili już 21:18, ale wtedy obrońcy tytułu zmobilizowali się i doprowadzili do remisu 23:23. Później jednak na zagrywce pomylił się Benjamin Toniutti, a Sama Deroo pojedynczym blokiem zatrzymał Ebadipour i drugi set zakończył się wygrana Skry. W trzeciej partii sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale przy stanie 24:24 ostatnie słowo należało znów do gospodarzy – najpierw do piłki meczowej doprowadził Ebadipour, a ostatni punkt blokiem zdobył Czarnowski.
Drugi mecz zostanie rozegrany w sobotę w Kędzierzynie-Koźlu (początek godz. 20:30), podobnie jak trzeci, w niedziele, jeśli oczywiście siatkarze ZAKSY dojdą do siebie po laniu w Bełchatowie i zdołają na swoim parkiecie odrobić stratę z pierwszego spotkania.