W miniony weekend najsilniejsze ligi piłkarskie w Europie pauzowały. Dlaczego Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A i Ligue 1 nie grały? Powodem była zarządzona w tym terminie przez FIFA przerwa na mecze reprezentacji. Co prawda w Europie drużyny narodowe w tym czasie nie rozgrywały spotkań, ale na innych kontynentach tak.
Całe zamieszanie to skutek pandemii koronawirusa. Podczas jej pierwszej fali, w 2020 roku, niemal wszystkie ligi wstrzymały rozgrywki, które potem w nadzwyczajnym trybie dokończono. Kalendarze gier były przez to tak mocno przeładowane, że trzeba było odwołać mecze z udziałem drużyn narodowych. We wrześniu 2020 roku tylko w Europie reprezentacje wznowiły rywalizację w ramach Ligi Narodów, natomiast na innych kontynentach zrezygnowano z wszelkich rozgrywek. Władze FIFA obiecały wtedy, że stracone terminy odda w późniejszym terminie i właśnie teraz wywiązuje się z danej obietnicy. W efekcie europejskie ligi i reprezentacje mają wolne, a grają drużyny narodowe w innych regionach świata. W Ameryce Południowej, Północnej oraz Azji kontynuowane są eliminacje do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze. Dlatego kibice zamiast Bayernu Monachium, Realu Madryt, czy Manchesteru City mogą oglądać w akcji reprezentacje Brazylii, Argentyny, USA czy Japonii.
Ostatnie mecze międzypaństwowe zostaną rozegrane 3 lutego i w najbliższy weekend (4-6 lutego) europejskie zespoły klubowe wrócą na boiska i wznowią rozgrywki ligowe. Kolejna przerwa na spotkania reprezentacji jest zaplanowana na końcówkę marca. Wtedy grać będą wszyscy, także reprezentacja Polski, która w marcu toczyć będzie barażowe boje o awans do mundialu w Katarze. Na pewno jeden, 24 marca z Rosją na Stadionie Łużniki w Moskwie, a w przypadku wygranej także drugi, 29 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie ze zwycięzcą meczu Szwecja – Czechy. Natomiast jeśli biało-czerwoni w Moskwie przegrają, wtedy zagrają towarzysko z drużyną pokonaną w spotkaniu Szwecja – Czechy. Dla przypomnienia – w pozostałych spotkaniach barażowych Walia zmierzy się z Austrią, Szkocja z Ukrainą, Włochy z Macedonią Północną, a Portugalia z Turcją.