28 września 2024
trybunna-logo

Uniwersjada 2019: Pozostał niedosyt

Piętnaście medali zdobyli polscy sportowcy na 30. letniej uniwersjadzie w Neapolu. W klasyfikacji medalowej akademicka reprezentacja Polski uplasowała się na piętnastym miejscu.

W tegorocznej Uniwersjadzie Polska wystawiła mniejszą ekipę, niż dwa lata temu w Tajpej, ale z dorobku medalowego kierownictwo ekipy było zadowolone. Także z tego, że nasi sportowcy-studenci zajmowali też sporo czwartych miejsc, a poziom rywalizacji w niektórych dyscyplinach sportu stał na bardzo wysokim poziomie. Na najwyższym stopniu podium nasi reprezentanci stawali czterokrotnie – ze złotymi medalami wyjechała z Neapolu drużyna strzelczyń w konkurencji karabin pneumatyczny (Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska) oraz lekkoatleci Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, Michał Rozmys w biegu na 1500 m i Alicja Konieczek w biegu na 3000 m z przeszkodami. Dwa srebrne medale dla biało-czerwonych wywalczyły Malwina Kopron w rzucie młotem oraz drużyna siatkarzy. „Nie wygrałam srebra, tylko przegrałam złoto” – narzekała po imprezie Kopron. Niezadowolony z drugiego miejsca był też trener siatkarzy Paweł Woicki. „Mierzyliśmy w złoto i tylko ono nas interesowało” – stwierdził.

Najwięcej nasi zawodnicy zdobyli medali brązowych, bo aż dziewięć. Wywalczyli je drużyna szpadzistek (Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka), szpadzista Wojciech Kolańczyk, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, lekkoatleci Patryk Dobek, Klaudia Kardasz, Katarzyna Furmanek i sztafeta mężczyzn 4×400 m (Wiktor Suwara, Dariusz Kowaluk, Kajetan Duszyński i Patryk Dobek) oraz żeńska drużyna w taekwondo (Patrycja Adamkiewicz, Gabriela Dajnowicz, Magdalena Leporowska i Karolina Ziejewska).