Polonia Warszawa będzie mieć nowy stadion. W miniony wtorek podpisano umowę na zaprojektowanie kompleksu sportowego przy ulicy Konwiktorskiej. Obiekt ma pomieścić 15 tys. widzów, a koszt inwestycji przekroczy 400 mln zł.
W budżecie miasta przewidziano na nią jednak tylko 114 milionów, resztę mają dołożyć prywatni inwestorzy. Na razie władze Warszawy podpisały jednak jedynie umowę na zaprojektowanie nowego stadionu Polonii i jego otoczenia. Zadanie to powierzono pracowni JSK Architekci. W założeniach na terenie przy ulicy Konwiktorskiej mają się też znaleźć hala sportowa, podziemny parking, Centrum Wsparcia Sportu oraz plac miejski z fontanną i kawiarniami, ponieważ kompleks ma służyć nie tylko Polonii, lecz także mieszkańcom stolicy.
Koncepcja nowego stadionu dla Polonii Warszawa powstała już w 2019 roku. Projektu do tej pory nie było przez złą sytuację klubu, który borykał się z kryzysem sportowym i organizacyjnym. Istniała obawa, że nie będzie dla kogo budować całego kompleksu, a koszt projektu to kilkanaście milionów złotych. Wstępna koncepcja zakłada budowę stadionu na ponad 15 tysięcy widzów. Boisko ma pozostać w dotychczasowym miejscu, dzięki czemu w trakcie budowy zespół Polonii nie będą musiał wynosić się na inny stadion. Planowana hala sportowa ma mieć widownie na co najmniej dwa tysiące miejsc. Centrum Wsparcia Sportu powstanie na końcu wraz z podziemnym parkingiem dla 775 aut. Z budżetu stolicy na inwestycję przeznaczono 114 milionów złotych, co jest kwotą dalece niewystarczającą do jej sfinansowania. Obiekty maja powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, co w praktyce oznacza pozyskanie pieniędzy od prywatnych inwestorów w zamian za późniejszą możliwość komercyjnego wykorzystywania kompleksu i jego infrastruktury. Ewentualni chętni muszą mieć jednak grube portfele, bowiem tylko szacunkowy kosztorys wybudowania całego kompleksu zakłada wydatki przekraczające 400 milionów złotych. „Przebudowa Ośrodka Polonia coraz bliżej! Umowa na projekt podpisana. To będzie ważny punkt na sportowej mapie Warszawy, ale też otwarta, zielona przestrzeń, z której będą korzystać warszawianki i warszawiacy” – zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Prace budowlane mają jednak ruszyć dopiero w 2024 roku.
Obecny stadion Polonii do tej pory był jedynie modernizowany, ale jest to obiekt z długą historią. Jego budowa zaczęła się w 1925 roku, a zakończyła w 1928. W1944 roku po Powstaniu Warszawskim został zniszczony przez Niemców. Odbudowano go w latach 50., a obecny wygląd nadano mu na początku XXI wieku. Może pomieścić pięć tysięcy widzów na miejscach siedzących i pod dachem. Na potrzeby klubu jest to wystarczająca pojemność, bo nawet gdy zespół grał w ekstraklasie na jego meczach frekwencja rzadko przekraczała pięć tysięcy kibiców, a teraz w III lidze wyjątkowo przebija granicę tysiąca. Ale możliwe, że nowoczesny stadion na 15 tysięcy przysporzy Polonii nowych sympatyków.