Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrał klubowi Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. wywalczony przez ten zespół w sezonie 2004/2005 Puchar Polski. Decyzję podjęto po wyroku sądowym w sprawie działacza tego klubu Władysława K., któremu udowodniono przekupienie Jacka G., arbitra jednego z dwóch finałowych meczów Groclinu Dyskobolii z Zagłębiem Lubin.
W czerwcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieście wydał wyrok w sprawie korupcji, której mieli dopuścić się działacze klubu Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, w tym m.in. w finale Pucharu Polski z sezonu 2004/2005, wygranego z Zagłębiem Lubin 2:0. Władysław K. został skazany na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na cztery lata, grzywnę w wysokości 10 tys. zł oraz czteroletni zakaz zajmowania stanowisk w klubach i organizowania imprez sportowych. Natomiast Jacek G. dostał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, grzywnę w wysokości 10 tys. zł oraz czteroletni zakaz zajmowania stanowisk i organizowania imprez sportowych. W lipcu tego roku podczas rozprawy w Wydziale Odwoławczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu wyrok w tej sprawie został podtrzymany.
Gwoli przypomnienia – w sezonie 2004/2005 do finału Pucharu Polski, który wtedy był rozgrywany w systemie mecz i rewanż, oprócz zespołu Groclinu Dyskobolii awansowała też drużyna Zagłębia Lubin. Jak ustalili śledczy przed pierwszym z dwóch finałowych meczów, rozegranym w Grodzisku Wielkopolskim, Władysław K. przekupił arbitra Jacka G. kwotą 10 tys. złotych za przychylne gospodarzom sędziowanie meczu z Zagłębiem. Na ile to pomogło piłkarzom Groclinu Dyskobolii, nie wiadomo, bo arbiter nie podyktował w rozegranym 18 czerwca spotkaniu rzutu karnego czy nie pokazał graczom gości czerwonej kartki (cztery razy sięgał po żółte, ale obdzielił nimi równo obie drużyny). Zespół z Grodziska wygrał 2:0 po golach strzelonych w 28. minucie przez Piotra Piechniaka, a trzy minuty później przez Bartosza Ślusarskiego. Trzy dni później w rewanżu na stadionie w Lubinie Zagłębie wygrało tylko 1:0 i Puchar Polski na 15 lat trafił do gabloty ówczesnego prezesa i właściciela klubu, który dzisiaj w tej sprawie występuje jako Zbigniewa D. Wedle ustaleń prokuratury to właśnie on miał zlecić Władysławowi K. przekupienie Jacka G., ale ten wątek został wydzielony do rozpatrzenia w osobnym postępowaniu z racji poważnych kłopotów zdrowotnych biznesmena.
Odebranie przez zarząd PZPN Pucharu Polski Groclinowi Dyskobolii nie oznaczało automatycznego przyznania tego trofeum Zagłębiu Lubin. Członkowie zarządu PZPN po zapoznaniu się z wyrokami w tej sprawie postanowili nie przekazywać go innej drużynie. Zarząd kierował się „realizacją uprawnienia statutowego PZPN do podejmowania działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji sportowej”, co należy rozumieć, że uznano iż w finale Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 doszło do oszustwa sportowego, co stanowi podstawę do decyzji o odebraniu trofeum. W futbolowych statystykach sezonu 2004/2005 w ogóle nie będzie zdobywcy Pucharu Polski.
Trzy lata po wydarzeniach, o jakich tu mowa, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Groclin Dyskobolia SSA zdecydowało się na zmianę spółki na KSP Polonia Warszawa SSA i sprzedanie wszystkich udziałów Józefowi Wojciechowskiemu. A Dyskobolia, która już bez członu Groclin w nazwie gra dzisiaj w IV lidze i pod nazwą Nasza Dyskobolia, tak skomentowała na Twitterze odebranie Pucharu Polski: „Jeśli daliśmy sobie prawo do chwalenia się sukcesami, na barki będzie trzeba też wrzucić porażkę. Boli jedynie fakt, że pewne emocje w naszym małym Grodzisku zbudowane zostały na przekręcie. Ale w ciągu 10 lat puchar znów będziesz nasz i tym razem fair”.
Uchwała zarządu PZPN:
Uchwała nr VII/117 z dnia 2 września 2020 roku zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie pozbawienia przez Polski Związek Piłki Nożnej klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005.
§1 Działając na podstawie Art. 36 § 1 pkt 25) Statutu PZPN, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, po zapoznaniu się z Raportem Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN z dnia 28 sierpnia 2020 r. oraz prawomocnymi wyrokami:
- Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście we Wrocławiu w Wydziale V Karnym z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie sygn. akt V K 766/16; i
- Sądu Okręgowego we Wrocławiu w Wydziale IV Karnym Odwoławczym z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie sygn. akt IV Ka 146/20 na wniosek Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, postanawia pozbawić klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005, przy jednoczesnym nieprzyznawaniu tego tytułu innej drużynie.
§2 Stosownie do postanowień Art. 9 Statutu PZPN, w związku z Art. 12 § 1 pkt 3) Statutu PZPN, pozbawienie klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 stanowi realizację uprawnienia statutowego PZPN do podejmowania działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji sportowej w sytuacji, gdy fakt zjawiska oszustwa sportowego, związanego ze zdobyciem tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 wynika z prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego wydanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.
§3 Niniejsza Uchwała obowiązuje od dnia uchwalenia i stanowi podstawę do dokonania stosownych zmian w annałach historii polskiej piłki nożnej”.