29 września 2024
trybunna-logo

Piast wyprzedził Legię

Piłkarze Piasta Gliwice nie zwalniają tempa – w niedzielę pokonali u siebie Jagiellonię 2:1

Piast Gliwice pokonał 2:1 Jagiellonię. Białostoczanie mogli jeszcze wyrównać w czwartej minucie doliczonego czasu gry, bo dostali rzut karny, ale „jedenastkę” egzekwowana przez Jesusa Imaza kapitalnie obronił Jakub Szmatuła. Gliwiczanie są nowym liderem.

W gliwickim zespole z powodu kontuzji nie mógł zagrać jeden z najlepszych bramkarzy w naszej lidze Frantiszek Plach, a za kartki musiał pauzować Anglik Tom Hateley. Zastąpili ich Jakub Szmatula i Tomasz Jodłowiec. Dla tego pierwszego z nich był to pierwszy w tym roku występ w ekstraklasie. Natomiast trener Jagiellonii Ireneusz Mamrot nie wystawił do gry dwóch swoich asów – kapitana drużyny Tarasa Romanczuka oraz Brazylijczyka Guilherme. Pierwszego gola dla Piasta strzelił Ekwadorczyk Joel Valencia, który wykorzystał podanie Hiszpana Gerarda Badi. Sędzia nie od razu wskazał na środek boiska, tylko skorzystał z systemu VAR, ale po obejrzeniu powtórki uznał trafienie, bo piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową. Był to tzw. gol do szatni.

Po zmianie stron długo toczyła się względnie wyrównana walka, ale w 86. minucie po interwencji VAR (rządził nim Szymon Marciniak), sędzia Marek Przybył podyktował jedenastkę dla Jagiellonii. Wykorzystał ją Jesus Imaz, na co widownia zareagowała skandowaniem „Złodzieje! Złodzieje!”.

Nadzieje przyjezdnych na remis rozwiał jednak Jodłowiec i Piast objął prowadzenie 2:1. Ale sędziowie ponownie dali szansę białostocczanom dyktując na ich korzyść rzut karny w czwartej minucie doliczonego czasu gry, za problematyczny faul. Ponownie do jedenastki podszedł Imaz, lecz tym razem Szmatuła go przejrzał i obronił. Gliwiczanie objęli prowadzenie w tabeli ekstraklasy i spokojnie czekali na wynik meczu Legii z Pogonią. A warszawianie sensacyjnie zremisowali u siebie 1:1 spadli na drugą pozycję ze stratą jednego punktu do Piasta.

Zestaw par 36. kolejki Lotto Ekstraklasy

Grupa spadkowa
Poniedziałek (13 maja): Arka Gdynia – Wisła Kraków, godz. 18:00, sędziuje Paweł Raczkowski. Wtorek: Miedź Legnica – Śląsk Wrocław, godz. 20:30, sędziuje Piotr Lasyk; Zagłębie Sosnowiec – Korona Kielce, godz. 20:30, sędziuje Artur Aluszyk; Górnik Zabrze – Wisła Płock, godz. 20:30, sędziuje Jarosław Przybył.

Grupa mistrzowska
Środa: Lech Poznań – Lechia Gdańsk, godz. 20:30, sędziuje Bartosz Frankowski; Zagłębie Lubin – Cracovia, godz. 20:30, sędziuje Paweł Gil; Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa, godz. 20:30, sędziuje Szymon Marciniak; Pogoń Szczecin – Piast Gliwice, godz. 20:30, sędziuje Łukasz Szczech.