28 września 2024
trybunna-logo

Koniec rozgrywek w I lidze

Gol bramkarza Bytovii strzelony w 97. minucie pogrążył GKS Katowice, który spadł do II ligi, ale zespołowi z Bytowa nic to nie dało, bo sam też został zdegradowany. Byt w I lidze ocaliły natomiast Wigry Suwałki wygrywając z Rakowem Częstochowa, który już wcześniej wraz z ŁKS Łódź wywalczył awans do ekstraklasy.

Większość rozstrzygnięć zapadła już wcześniej. Do ekstraklasy awansowały Raków Częstochowa i ŁKS Łódź, a w ostatniej kolejce te zespoły mogły jeszcze walczyć o zajęcie prestiżowego pierwszego miejsca. Ale nie walczyły, bo Raków przegrał u siebie z Wigrami Suwałki 1:2, zaś ŁKS, chociaż prowadził z Odrą Opole już 3:0, ostatecznie tylko zremisował 3:3. Większe skutki przyniosła jednak porażka Rakowa, bo pogrążyła Bytovię oraz pośrednio GKS Katowice. Zespół z Bytowa walczył o utrzymanie w bezpośrednim meczu z zagrożonymi spadkiem katowiczanami. Do 97. minuty był korzystny dla GKS remis 1:1, ale w tej ostatniej akcji meczu bramkarz Bytovii Andrzej Witan strzelił zwycięskiego gola, który jednak nie przyniósł jego drużynie żadnej korzyści, ale pogrążył ekipę „Gieksy”.

GKS Katowice, Bytovia i Wigry zakończyły sezon z 37. punktami, lecz w bezpośrednich potyczkach tych zespołów najlepsze były Wigry i to one pozostały w I lidze na 15. miejscu. A GKS, którego trener Dariusz Dudek tuż po meczu został zwolniony oraz Bytovia dołączyły do zdegradowanej dużo wcześniej Garbarni Kraków.
Ostateczna kolejność w I lidze: Raków, ŁKS, Stal Mielec, Sandecja Nowy Sącz, GKS Jastrzębie, Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Bruk-Bet Nieciecza, Puszcza Niepołomice, Chojniczanka Chojnice, Stomil Olsztyn, Odra Opole, Warta Poznań i Chrobry Głogów, Wigry, Bytovia, GKS Katowice, Garbarnia.