– Zadania ochronne będą wykonane na obszarze dwóch trzecich terenów nadleśnictw gospodarczych – poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Jak podkreślił minister, głównym celem „zadań ochronnych” jest ochrona siedlisk które są priorytetem dla Unii Europejskiej, obszarów Natura 2000.
Minister Szyszko wyjaśnił, że zadania mają być prowadzone na obszarze dwóch trzecich terenów nadleśnictw gospodarczych Puszczy Białowieskiej: Białowieża, Browsk, Hajnówka. Nie będą jednak obejmować terenów Parku Narodowego ani tzw. terenów referencyjnych wyznaczonych na obszarze nadleśnictw.
Obecny na konferencji prasowej dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, dodał, że ze względu zbliżającego się długiego weekendu oraz sezonu wakacyjnego, pierwsze będą zabezpieczone szlaki turystyczne.
Białowieski Park Narodowy jest to najstarszy polski park narodowy, który znajduje się w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Park powstał w 1921 roku, chroni on ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Puszcza jest także światową ostoja żubra. Park zajmuje jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej, a pozostałą część administrują trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych (Białowieża, Browsk, Hajnówka).
W czasie zeszłotygodniowego posiedzenia Rady Ministrów Szyszko zapowiedział, że za około 10 dni zostanie wszczęta walka z gradacja kornika w Puszczy Białowieskiej.
Pod koniec marca 2016 roku minister Szyszko zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu(PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża, które pozwoli na większe wycięcie drzew na tym terenie, tłumaczone przez leśników jako walka z masowym pojawieniem się konika drukarza, który atakuje świerki.
Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Poprzedni plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat.