Gdy społeczeństwo podziwia kolumny rządowych limuzyn, potężnych niczym czołgi, sunące czarną, lakierowaną smugą, przez ulice Warszawy, w szpitalach stan najwyższego pogotowia. Lekarze ze stetoskopami w ręku, pielęgniarki nerwowo przeliczające tampony, salowe po raz setny ustawiające w ordynku szpitalne kaczki – baczność! W związku ze szczytem NATO w szpitalach obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Wiadomo – Ruski czai się za każdym rogiem i każdy z karabinem we wrażej łapie.
Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego pytana o zapasy krwi w stołecznych szpitalach powiedziała, że na terenie województwa funkcjonują dwa Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa posiadające zapasy krwi, które mogą zostać wykorzystane w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych. -Szpitale posiadają niezbędne zapasy krwi dla wszystkich uczestników Szczytu NATO – dodała. Tłumaczyła, że ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc w szpitalach została zabezpieczona i dostosowana do rangi organizowanego wydarzenia.
Wojewodowie zwrócili się też z prośbą do dyrektorów wszystkich szpitali w Polsce o zapewnienie pełnej gotowości na czas organizowanych w lipcu: szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, decyzja wojewody dolnośląskiego o zabezpieczenie medyczne w tych szczególnych dniach pokrzyżowała plany Szpitala Klinicznego nr 1, który planował przeprowadzić w sierpniu remont intensywnej terapii oraz anestezjologii. – Wszystkie wakacyjne remonty zostały wstrzymane, przełożono je na przyszły rok.
Były minister zdrowia Marian Zembala zapytany przez AIP o zabezpieczenie medyczne szpitali podczas Szczytu NATO, powiedział, że ważną rolę będą pełnić oddziały kardiochirurgii w szpitalach w całej Polsce. – W tych dniach zostaną wycofane wszystkie planowane zabiegi, dzięki czemu w placówkach medycznych będzie 20-30 miejsc dla ewentualnych pacjentów. Na tych oddziałach są respiratory, jest możliwość monitorowania wszystkich czynności życiowych. W ten sposób na oddziale kardiochirurgii zostaną zabezpieczone dni – Szczytu NATO oraz ŚDM – poinformował, wyjaśniając, że na tym samym oddziale jest ECMO, czyli metoda pozaustrojowego wspomagania oddychania. Służy w leczeniu pacjentów z najcięższymi postaciami ostrej niewydolności oddechowej. – Mamy je także w mobilnej postaci. Zyskało aprobatę podczas ostatniej reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy. To jest konkretne i bardzo ważne zabezpieczenie – wyjaśnił.
Według Mariana Zembali przyjazd Obamy nie powinien wywoływać w szpitalach paniki. – Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie w pełni zabezpieczony, zwłaszcza, że przysługuje mu system security dla vipów. O wiele bardziej są zagrożeni ludzie, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. To oni są narażeni na największe zagrożenie, jeśli chodzi o wypadki, utratę zdrowia. Dlatego, pod względem medycznym, to na nich należy zwrócić największą uwagę – tłumaczył.
O działaniach podejmowanych przez szpitale odnośnie zabezpieczenia medycznego opowiadał AIP gen. Roman Polko, były dowódca GROM – Karetki, lekarze, chirurdzy muszą być w pełnej gotowości, po to, by ratować zdrowie vip-ów, którzy mogliby paść ofiarą ataku bądź zamachu. Zdaniem Polko zabezpieczenie szczytu NATO jest dużo łatwiejsze niż zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. – W czasie ŚDM jest ok. miliona osób. W związku z tym jest więcej sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy – wyjaśnił.
Innymi słowy – jak to już się skończy, to dopiero wtedy odetchniemy…