W Sejmie odbyło się Sejmie posiedzenie w sprawie wotum nieufności Antoniego Macierewicza, z którym wystąpiła PO. Opozycja domagała się zwolnienia Macierewicza ze stanowiska ministra Obrony Narodowej, odwołując się do do opisanych przez „Gazetę Wyborczą” kontaktów Macierewicza z uznanym za kłamcę lustracyjnego, byłym agentem SB Robertem Luśnią.
Za odrzuceniem wniosku w sprawie wotum nieufności Macierewicza głosowało 267 posłów, 166 było przeciw, zaś 3 wstrzymało się od głosu. .
Głosowanie nad wotum nieufności poprzedziły tyrady polityczne z obu stron sceny politycznej. Poseł PO Stefan Niesiołowski grzmiał, że Macierewicz jest złym i szkodliwym ministrem. – To wstyd i hańba dla narodu polskiego, aby Macierewicz był ministrem obrony narodowej podczas Szczytu NATO – mówił. Zarzucił mu, że wykorzystuje katastrofę narodową do walki politycznej. Odniósł się m.in. do apelu poległych, który ma być odczytywany podczas państwowych uroczystości. – W Smoleńsku nikt nie poległ. Polec można na polu bitwy. Ostatnia bitwa z udziałem polskich żołnierzy pod Smoleńskiem była w latach: 1633-1634 – tłumaczył.
Niesiołowski przekonywał, że swoimi wypowiedziami Antoni Macierewicz kompromituje instytucję, którą reprezentuje.
Słowa znanego z ciętego języka posła PO spowodowały niezwykle ostrą reakcję premier Beaty Szydło. Premier twierdziła, że tekst opublikowany w Gazecie Wyborczej, oskarżający szefa MON o kontakty z ludźmi byłej SB jest kłamstwem. Dodała, iż PO szkaluje Macierewicza, który całe życie działał w imię prawdy, walczył z paskudnym złe, jakie niosła ze sobą agentura służby bezpieczeństwa PRL.
– Dziś razem z tą gazetą stoicie po tej stronie, po której stoi Urban i Maleszka – zwróciła się Szydło do PO. Zdaniem Szydło Macierewicz w ciągu 8 miesięcy zrobił więcej dla polskiej armii niż PO w ciągu 8 lat rządów. – PO atakuje Macierewicza, który dziś naprawia szkody wyrządzone przez PO.
Dodała, że dzięki działaniom Macierewicza Polska jest coraz bliżej wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Szydło wyraziła swoje zażenowanie z powodu złożenia wniosku w sprawie wotum nieufności Macierewicza: – Niestety dziś właśnie za sprawą opozycji, dosuniętej od władzy PO, trzy dni przed Szczytem NATO, musimy zajmować się wnioskiem o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej, który podczas tego szczytu będzie reprezentował polskie państwo. To próba wyważenia zaufania do polskiego państwa – skomentowała.
Premier tłumaczyła, że politycy powinni się zintegrować, zwłaszcza przed tak ważnym wydarzeniem, jakim jest Szczyt NATO. – Dla demokratycznych zasad funkcjonowania państwa – rola opozycji jest bardzo ważna – wyjaśniła, tłumacząc, że PO zamiast podburzać społeczeństwo przeciwko rządowi, powinna dołożyć starań, aby wzmocnić bezpieczeństwo obywateli.
Premier zapewniała, że darzy Macierewicza stu procentowym zaufaniem. – Antoni Macierewicz ma Boga i Ojczyznę w sercu. Jest człowiekiem honoru, a dla mnie zaszczytem jest, że jest szefem w MON.
Antoni Macierewicz podziękował Szydło za wsparcie. Tłumaczył, że większość zarzutów postawionych mu przez opozycję była kłamstwem.-Wydawało mi się, Wysoka Izbo, że jest miara kłamstwa, miara fałszu i miara tchórzostwa. Nie ma tej miary, bo PO przekroczyła nawet doświadczenia PZPR – powiedział. Macierewicz opowiadał także o działaniach PO, która podczas 8-letnich rządów osłabiała polską armię. Opozycja uniemożliwiała awans oficerów, a także zniechęcała młodzież, do pracy w wojsku. Minister wyjaśnił, że obecny rząd zapewnia Polsce bezpieczeństwo. – W Polsce będą mogły stacjonować wojska sojusznicze zdolne do działania – wyjaśnił.