Gdy diagnozowane są kolejne przypadki koronawirusa w Polsce, państwo zamyka szkoły i odwołuje imprezy masowe, Lewica przypomina, że to jeszcze nie wszystko, co musi zostać zrobione. Ciężar walki z chorobą spoczywa przede wszystkim na służbie zdrowia, permanentnie niedofinansowanej i zaniedbywanej. Socjaldemokraci przypomnieli również, że kryzys uderzy nie tylko w przedsiębiorstwa (o ich kłopotach pisze się bardzo dużo), ale też w pracowników, zwłaszcza tych zatrudnionych na tzw. śmieciówkach. Przedstawiamy antykryzysowy pakiet rozwiązań zaproponowanych przez kandydata Lewicy na prezydenta, Roberta Biedronia.
FILAR 1: Pracownicy
Wynagrodzenie na chorobowym płatne w 100% – Dziś wiele osób obawia się iść na zwolnienie ze względu na utratę części wynagrodzenia. Jednocześnie chodzenie do pracy podczas choroby sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji. Choroba nie może zagrażać bezpieczeństwu finansowemu rodzin w Polsce.
L4 przez 3 dni na podstawie oświadczenia pracownika – Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ktoś chory idzie do pracy z obawy, że nie dostanie zwolnienia. Albo że biegnie do lekarza, gdy wcale nie jest chory, i ryzykuje zakażenie.
Rozszerzenie praw pracowniczych na umowy zlecenia – dziś osoby zatrudnione na jednoosobowej działalności gospodarczej oraz na umowach o dzieło nie mają podstawowego zabezpieczenia w przypadku choroby. Mówimy tu o ponad trzech milionach osób. Tak nie może być. Żadna z takich osób nie powinna być pozbawiona wsparcia.
FILAR 2: Lekarze, pielęgniarki i personel medyczny
Lekarze, pielęgniarki i personel pracujący w szpitalach i karetkach to prawdziwe bohaterki i bohaterowie w walce z epidemią. Pracują, pomimo zagrożenia własnego zdrowia, żeby chronić zdrowie i bezpieczeństwo innych. Nie może ich zabraknąć. Ich praca, szczególnie teraz, musi zostać doceniona.
Dodatkowe 50% stawki dla lekarzy i personelu medycznego leczącego pacjentów z koronawirusem za nadgodziny – personel medyczny miał fatalne warunki płacowe, zanim pojawił się jakikolwiek wirus. Teraz czeka ich jeszcze więcej wysiłku. Musimy ich za to wynagrodzić.
Specjalna dotacja dla każdego szpitala, w którym wystąpiło podejrzenie koronawirusa – tak samo jest ze szpitalami. Zadłużenie szpitali to nie nowy problem. Nie możemy pozwolić, by koronawirus zrujnował je na zawsze. Ale przede wszystkim, musimy dopilnować, by wszystkie były gotowe na sytuację powiększenia się liczby chorych.
Stworzenie funduszu na odszkodowania i pomoc dla personelu medycznego pracującego z pacjentami z koronawirusem na wypadek zakażenia.
FILAR 3: Przedsiębiorcy
Epidemia to także zagrożenie dla gospodarki, a potencjalne efekty kryzysu gospodarczego mogą zostać z nami dużo dłużej niż sama epidemia. Dlatego musimy temu przeciwdziałać już dziś.
Finansowanie składek ZUS z budżetu na 6 miesięcy w firmach, które ucierpiały w wyniku epidemii – by pomóc firmom przetrwać najtrudniejszy okres.
Chorobowe płatne przez ZUS od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego – przedsiębiorcy będą się mierzyć z wieloma zwolnieniami chorobowymi swoich pracowników. Nie możemy pozwolić, by tracili na tym ani przedsiębiorcy,ani pracownicy.
Specjalny, tani kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego dla firm, które odnotowały straty w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa – dużo problemów mają obecnie firmy z sektora gastronomii, transportu, turystyki i hotelarstwa, kultury i rozrywki. To tysiące miejsc pracy. Nie możemy pozwolić im upaść.
FILAR 4: Media
Powołanie przy ministrze zdrowia Rady ds. Mediów i Informacji Publicznej, złożonej z 5 grup: 1. przedstawicieli rządu, 2. lekarzy, 3. organizacji pozarządowych, 4. przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, 5. przedstawicieli mediów o zasięgu ogólnopolskim – W czasie epidemii szczególnie ważne jest, by media przekazywały opinii publicznej rzetelne informację. I żeby Polki i Polacy mieli pewność, że mogą tym informacjom ufać. Nad rzetelnością informacji przekazywanych Polkom i Polakom powinny czuwać środowiska rządu, opozycji, mediów publicznych i komercyjnych, organizacji społecznych.
Ochrona przed fake newsami – weryfikacja informacji (fact checking) w mediach społecznościowych przy współpracy z organizacjami pozarządowymi – epidemia to idealny moment dla rozsiewania paniki przy pomocy fałszywych informacji. Musimy temu przeciwdziałać.
Kampania informacyjna w mediach tradycyjnych, mediach społecznościowych, na nośnikach tradycyjnych i w Internecie.
FILAR 5: Dzieci i Rodzice
Wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla samozatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych – co stanie się, gdy zamkniemy szkoły? Kto będzie zajmował się dziećmi. Część rodziców będzie mogła przejść na zasiłek wychowawczy. Ale co z osobami, które nie mają.
Wprowadzenie programów edukacyjnych “Domowe przedszkole” i “Domowa podstawówka” w telewizji publicznej – w ramach organizowania czasu dzieciom po zamknięciu szkół.
FILAR 6: Wsparcie wojska
Dotacja dla Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii – laboratoria wojskowe, które mają walczyć z epidemią koronawirusa, doznały ostatnio poważnych strat kadrowych. Nie czas na rozliczenia, czas na dotację na zakup testów i sprzętu, które pomogą rozpoznawać i opisywać przypadki w Polsce.
Dofinansowanie i zaopatrzenie dla wojska na wsparcie w przypadku masowej kwarantanny – jeśli dojdzie do najtrudniejszej sytuacji i wprowadzona zostanie masowa kwarantanna, wojsko musi być gotowe do wsparcia. Ktoś będzie musiał sprawdzać stan zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, dystrybuować racje żywnościowe.