W czerwcu pogorszyły się oceny dotyczące większości branż polskiej gospodarki. Oceny pozytywne wciąż przeważają jednak nad negatywnymi.
W czerwcu bieżącego roku poprawę koniunktury sygnalizowało 16,4 proc. ankietowanych przedsiębiorstw funkcjonujących w branży przetwórstwa przemysłowego. Natomiast jej pogorszenie odczuło 11,2 proc. firm. W pozostałych przedsiębiorstwach nie odnotowano zmiany uwarunkowań gospodarczych – takie wyniki podaje w swoim najnowszym badaniu Główny Urząd Statystyczny.
W rezultacie, ogólny wskaźnik koniunktury, stanowiący różnicę między ocenami pozytywnymi i negatywnymi, ukształtował się w czerwcu na poziomie plus 5,2. Jest on nieco lepszy niż w miesiącu poprzedzającym, kiedy wyniósł plus 5,0.
Dla większości bez zmian
Gorzej wygląda sytuacja w budownictwie przemysłowym (czyli głównie inwestycyjnym). W czerwcu poprawę koniunktury w tym sektorze sygnalizowało 15,1 proc. przedsiębiorstw, a 16,5 proc. jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ostatecznie, ogólny klimat koniunktury ukształtował się na gorszym poziomie – 1,4 wobec – 1,1 przed miesiącem. Budownictwo przemysłowe już od wielu miesięcy doświadcza kryzysu.
Dobre, choć już nie takie jak w maju, wyniki odnotowuje się w handlu hurtowym. Tu poprawę koniunktury sygnalizowało w czerwcu 18,2 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie tylko 9,9 proc. Reszta firm nie zauważyła ani poprawy, ani pogorszenia uwarunkowań gospodarczych. W efekcie, ogólny wskaźnik koniunktury w tej branży wyniósł plus 8,3 wobec plus 9,6 w miesiącu poprzedzającym.
Pogorszyła się nieco także sytuacja w handlu detalicznym. Tutaj poprawę koniunktury sygnalizowało 16,6 proc. ankietowanych handlowców, a jej pogorszenie 12,7 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa nie odnotowały zmiany swej sytuacji. Ogólny wskaźnik koniunktury obniżył się do poziomu plus 3,9, wobec plus 5,2 w miesiącu poprzedzającym.
W obszarze transportu i gospodarki magazynowej poprawa koniunktury nastąpiła w 17,3 proc. badanych firmach, a o jej pogorszeniu mówiło 11,8 proc. przedsiębiorstw. Reszta przedsiebiorstw z tych branż uważa, że nic nie uległo zmianie. W efekcie ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł tu plus 5,6 (a przed miesiącem plus 7,1).
Rekordziści to finansiści
W czerwcu poprawę koniunktury sygnalizowało 20,5 proc. firm działających w branży zakwaterowanie i gastronomia, zaś jej pogorszenie 9,5 proc. Ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł w tym sektorze plus 11,0 wobec plus 11,9 w maju..
Wysoki poziom wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury osiągnęły zaś firmy zajmujące się informacją i komunikacja. Ukształtował się na poziomie plus 16,0 (przed miesiącem było plus 15,3). O poprawie koniunktury mówiło 22,5 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, a o jej pogorszeniu tylko 6,5 proc. Nie był to jednak rekord.
Najlepsze oceny koniunktury odnotowują bowiem, nie po raz pierwszy, firmy zajmujące się działalnością finansową i ubezpieczeniową. W tym przypadku 27,6 proc. badanych podmiotów sygnalizowało jej poprawę, a pogorszenie tylko 4,1 proc. Tyle, że w maju było jeszcze nieco lepiej. Ostatecznie więc czerwcowy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w tej branży ukształtował się na poziomie plus 23,5, wobec plus 24,8 przed miesiącem.
Jeszcze nie wyszli a już pogarszają
Obraz wszystkich wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach może świadczyć o pojawieniu się pewnych czynników, które w przyszłych miesiącach mogą przyczynić się do zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego w Polsce.
Ryzyko niekorzystnych zjawisk ekonomicznych ma jednak źródła nie tylko wewnątrz kraju ale także poza jego granicami.
W szczególności, tradycyjnie już, należy obawiać się negatywnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a w konsekwencji pogłębienia kryzysu politycznego i ekonomicznego w niemal całej Europie.