Szerszy może więcej
Najdłuższy pociąg w Polsce przyjechał z chińskiego miasta Xi’an do Sławkowa w województwie śląskim. Długość pociągu wyniosła 950 metrów. Sformowanie tak długiego składu było możliwe dlatego, że pociąg jechał linią szerokotorową, która może znosić nieco większe obciążenia, a poza tym wiózł w miarę lekkie towary. Pociąg jechał z Chin przez 12 dni, a przywiózł m.in. sprzęt elektroniczny, części samochodowe, materiały papiernicze oraz odzież.
Kolejka do kolei
W okresie świąteczno-noworocznym kolejny wzrosła popularność kolei. Od 20 grudnia 2019 r. do 6 stycznia 2020 r. pociągami dalekobieżnymi podróżowało ponad 2,1 mln pasażerów, co daje średnio ponad 117 tysięcy osób przewiezionych każdego dnia. Jest to wzrost o około 330 tysiące podróżnych w porównaniu z tym samym okresem sprzed dwunastu miesięcy. Widoczna jest rosnąca popularność podróży pociągami przewoźnika. Rok temu w tym samym okresie (21 grudnia 2018 r. – 6 stycznia 2019 r.) dzienna średnia pasażerów wyniosła 105 tysięcy. Z danych PKP Intercity wynika, że pociągi dalekobieżne największą popularnością cieszyły się w piątek 20 grudnia, kiedy to z usług przewoźnika skorzystało 156 tysięcy podróżnych. Niewiele mniej, bo 147 tysięcy osób wyruszyło w podróż następnego dnia. W tych dniach do normalnych składów pociągów dodano w sumie 447 wagonów, by rozładować tłok. W okresie okołoświątecznym Polacy tradycyjnie najczęściej podróżowali pomiędzy Warszawą a Krakowem. Od 20 grudnia do 6 stycznia tą trasą przejechało 106 tysięcy pasażerów. 82 tys. osób pokonało trasę pomiędzy Trójmiastem a Warszawą.
Nie ma chętnych do roboty
W Polsce następuje stopniowy spadek liczby osób aktywnych zawodowo. Od 2014 r. odnotowano spadek o 1,5 proc. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 57,9 proc., a liczba pracujących wzrosła o 3,9 proc. Największy przyrost ludności aktywnej zawodowo miał miejsce w województwie zachodniopomorskim (17,4 proc.), co cieszy, bo pokazuje, że stopniowo ten region zaczyna pokonywać skutki regresu wywołanego likwidacją Państwowych Gospodarstw Rolnych, oraz w wielkopolskim (14,1 proc.), natomiast w ośmiu województwach odnotowano spadek populacji osób aktywnych zawodowo (najwyższy, w województwie świętokrzyskim o 17,5 proc. ).
Chętniej pomagamy
W latach 2014-2018 liczba podatników przekazujących 1 proc. należnego podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego zwiększyła się z 12,0 mln do 14,1 mln osób. Natomiast wartość przekazanych kwot wzrosła aż o 252,9 mln zł (o 49,5 proc.).