Leasing stał się jednym z ważniejszych kół, napędzających rozwój polskiej gospodarki.
Polski rynek leasingu kończy 30 lat. Powstanie tej branży datuje się na 1991 rok. Wówczas w naszym kraju zaczęło działać dwanaście pierwszych firm leasingowych. – Początki nie były łatwe, bo w 1991 roku wielu polskich przedsiębiorców nie wiedziało jeszcze, czym jest leasing. Niezbędna była praca u podstaw oraz zbudowanie zaufania do tej nowej formy finansowania. Dzisiaj zdecydowana większość polskich przedsiębiorców doskonale zna już korzyści wynikające z finansowania inwestycji leasingiem – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Branża leasingowa rozpoczynając swoją działalność trzydzieści lat temu, szybko stała się jednym z ważnych kół napędowym polskiej przedsiębiorczości. Po pierwszych pięciu latach funkcjonowania leasingu w Polsce, liczba zarejestrowanych małych i średnich przedsiębiorstw wzrosła pięciokrotnie. Część z nich mogła powstać i funkcjonować właśnie za sprawą finansowania w postaci leasingu.
W 1991 roku było w naszym kraju około 500 tys. firm, w 1993 roku działało ich 2 mln, a w 1996 r. – już prawie 2,4 mln (na podstawie zarejestrowanych numerów REGON). Później ten wzrost stał się znacznie wolniejszy i dzisiaj w naszym kraju działa około 3 mln przedsiębiorstw.
Jednocześnie, to właśnie przedsiębiorstwa napędzają także rozwój branży leasingowej. Po pierwszych pięciu pełnych latach jej wartość wzrosła dziewięciokrotnie (z 85 mln dolarów w 1992 roku do 750 mln dol. w 1996 r.). A to był dopiero początek – według ostatnich danych Związku Polskiego Leasingu, obecnie wartość rynku leasingu w naszym kraju sięga 160,4 mld zł, czyli 43 mld dol. – Dziś należy spojrzeć w przyszłość, która zapowiada się również ciekawie, zaskakująco, a czasami nawet mało realnie. Między innymi szacuje się, że już za kilka lat liczba urządzeń podłączonych do internetu przekroczy 50 miliardów, podczas gdy ludność całego świata to 7 miliardów. Te trendy i zmiany będą wpływać też na funkcjonowanie leasingu – dodaje Radosław Woźniak. Tej dziedzinie, jak mało której służy wolność gospodarcza.